Де Лихт: Во Италија станав комплетен дефанзивец, но дојде време за нов предизвик

Холандскиот дефанзивец Матијас Де Лихт летово направи трансфер и од Јувентус премина во Баерн Минхен.

Де Лихт изненадувачки ја напушти „старата дама“ и првенството каде што стекна големо искуство. Холанѓанецот сега истакна дека од Јувентус си заминал без проблеми, а причината била што почувствувал дека е време за трансфер.

„Со Јувентус имав уште две години од договорот. Во Италија станав комплетен дефанзивец, но дојде време за нов предизвик во ново опкружување. Баерн се појави со понуда и не размислував многу“.

„Добро знам што ме чека, кога потпишувате за големи клубови притисок секогаш има. Баерн е тим кој игра напаѓачки и таков стил ми одговара“, изјави Де Лихт.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...

Чави откри кога Меси ќе донесе одлука каде да продолжи

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7ITренерот на Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие на...