„Дарко е одличен фудбалер и карактер, него му е најтешко“

Од Тбилиси Јовица Симоноски

Македонската репрезентација денес беше поразена од Грузија со 2:0, иако прикажавме добра игра сепак на крајот бодовите останаа во Тбилиси.

Првиот гол беше автогол на Бојан Миовски по упатената топка во петерецот од Кварташкелија, а вториот дојде по грешка на Дарко Велковски. Селекторот Благоја Милевски не сакаше никого посебно да критикува на прес-конференцијата по натпреварот.

„Секој треба индивидуално да работи пред собирот на репрезентацијата. Кога поставувате начин како ќе го одиграте еден натпревар, сакате да го реализираре тоа.

Ние успеавме во се, секоја шанса за гол е производ на одиграно фудбалски и од таа гледна точка не можам да замерам, но мора да бидеме посконцентрирани во самата завршница и многу поконкрентни.

Дарко Велковски е одличен фудбалер, одличен карактер, добар дечко и него му е најтешко. Ние сме тука да бидеме сите заедно кога е најтешко и не оди како што треба, така да има максимална подршка од мене и целиот тим“, изјави Милевски.

Следниот натпревар Македонија го игра дома против Бугарија во понеделник од 20:45 часот.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...