Даниел Крег: Мојата мисија е да ставам крај на „варварските“ касетни бомби кои убиваат Украинци

Поранешниот актер на Џејмс Бонд филмовите Даниел Крег, повикува да се стави крај на „бруталното“ оружје ширум светот и го критикува Кремљ што го употребувал во агресијата врз Украина.

Даниел Крег повика на прекин на употребата на касетни бомби ширум светот, бидејќи украинските цивили се соочуваат со немилосрдни напади од Русија, пишува британски Телеграф.

Крег ќе се обрати на конференцијата на Обединетите нации во Женева, со која претседава Обединетото Кралство за време на нејзиното претседавање со Конвенцијата за касетна муниција.

Конвенцијата за касетна муниција бара да се стави крај на производството, продажбата и складирањето на бомбите.

Околу 110 држави го ратификуваа договорот, иако Кина, Русија, Индија, Пакистан и САД допрва треба да го потпишат.

Русија постојано користела касетна муниција во Украина, која – според Хјуман рајтс воч – е единствената земја во светот каде оружјето се користи  и овој месец.

Во видео пораката, Крег, кој во 2015 година беше назначен за застапник на ОН против нагазни мини, вели: „Цивилите премногу често ја плаќаат цената кога се користат овие брутални оружја.

„Во мојата работа со Службата за мини на Обединетите нации, видов колку долго по конфликтите, штетата предизвикана од касетна муниција опстојува. Неверојатно, ние сè уште гледаме употреба на касетна муниција денес, неодамна во Украина, вели Даниел Крег.

„Земјите кои сè уште користат и произведуваат касетна муниција треба да престанат да го прават тоа. Тоа е варварско оружје што се користи главно врз цивилното население за ширење страв и вознемиреност“.

Подготви: Ј. Ѓ.

 

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...