Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Мнозинството пратеници во црногорскиот парламент

– 41, потпишаа предлог за поведување постапка за утврдување дали претседателот на Црна Гора го прекршил Уставот и го доставија до Собранието.     Предлогот го потпишаа пратениците на Демократскиот фронт, Демократска Црна Гора, Обединета и Вистинска Црна Гора, Граѓанското движење УРА, Социјалистичката народна партија (СНП), Движењето за промени (ПзП) и ЦИВИС.

Тие имаат 41 од вкупно 81 пратеник во црногорскиот парламент. Иницијативата за разрешување на претседателот дојде откако Ѓукановиќ одби да го прифати предлогот Миодраг Лекиќ да биде мандатар за состав на новата влада и кога поднесе предлог за скратување на мандатот на Собранието. Во своето образложение, Ѓукановиќ претходно изјави дека не ги добил сите потписи од пратениците, оти не дошле кај него на консултации и дека „не добил впечаток дека има јасно мнозинство кое ќе може да формира Влада која би понудила решенија за многу тешките проблеми на финансиски, економски, правен, институционален и политички план“.

Во предлогот за разрешување тие наведуваат дека Ѓукановиќ го прекршил Уставот бидејќи, како што тврдат, на дискусиите за мандатарот за состав на влада не ги повикал сите претставници на политичките партии, ниту Миодраг Лекиќ, кој по договор на парламентарното мнозинство доби поддршка од 41 пратеник за да биде мандатар за состав на новата влада. Според член 98 од Уставот на Црна Гора, постапка за утврдување дали претседателот на Црна Гора го прекршил Уставот може да поведе Собранието, на предлог на најмалку 25 пратеници. Предлогот за поведување на постапката Собранието му го доставува на претседателот на Црна Гора за да се изјасни.

Одлуката за постоење или непостоење на повреда на Уставот ја донесува Уставниот суд и без одлагање ја објавува и доставува до Собранието и до претседателот на Црна Гора. Уставниот суд во Црна Гора нема кворум, а со месеци не успева да се комплетира бидејќи кандидатите не го добиваат потребниот број гласови од пратениците.

ПОСЛЕДНИ

Ова се најплатените играчи во Премиер лигата, Де Брујне на врвот

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQФудбалерот на Манчестер сити, Кевин Де Брујне е најплатениот играч во Премиер лигата.Белгиецот со околу...

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...