Буши: Со имплементацијата на ИПАРД III се проширува финансирањето на земјоделството во РСМ

Заменик министерот за внатрешни работи Назим Буши заедно со лидерот на ДУИ Али Ахмети, претседателот на Собранието Талат Џафери, првиот заменик премиер Артан Груби, колеги од Владата, претставници на бизнис заедницата денеска учествуваа на презентацијата на ИПАРД III МБП и ЕУ, во просториите на компанијата „Агро Река“ во општина Боговиње.

Во оваа прилика, преку објава на својата официјална страница на Фејсбук, Буши напиша дека земјоделскиот сектор во Република Северна Македонија сега ќе има повеќе можности и буџет за финансирање.

„Заедно со лидерот Али Ахмети, претседателот на Собранието Талат Џафери, колегите од Владата, претставниците на бизнис заедницата денеска учествувавме на презентацијата на ИПАРД III МБП и ЕУ програмата, во просториите на компанијата „Агро Река“ во општина Боговиње.

Земјоделскиот сектор преку оваа програма, финансирана од Европската Унија и Владата на Република Северна Македонија ќе има повеќе можности за развој.

Воведуваме нова ера за земјоделството и другите сфери на рурална-деловната активност, со што директно ќе влијаеме врз растот на извозот и приходите на земјоделците ширум нашата земја.

ИПАРД III ќе помогне земјоделството, сточарството и руралниот развој да се унапредат на одржлив начин, а со тоа да се почитува природата преку заштита на шумите, заштита на животната средина и развојот на органското земјоделство“, истакна Буши.

ПОСЛЕДНИ

Наполи и Де Лаурентис под истрага за сомнителни трансфери!

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQНаполи и сопственикот Аурелио де Лаурентис се обвинети поради финансиски малверзации, односно лажирање...

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови на англиски...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...