Бугати произведува и алкохол

Bugatti сериозно се впушти во продажба на производи кои немаат врска со автомобили. Покрај тоа што минатата година започна ограничена серија од 30 луксузни маси за билјард, Bugatti има и своја линија шампањ.

Шампањот го произведуваат во соработка со францускиот производител Champagne Carbon, а се нудат неколку „модели“ по доста поволни цени. Во 2019 година, по повод 110 години Bugatti, беше претставен шампањ наречен Bugatti EB.01 Edition, а создаден е EB.02 Chiron 300+ по повод претставувањето на најбрзиот Bugatti на сите времиња. Има и малку поскромно Bugatti Carbon Cuvée Luminous.

Сега линијата на производи е споена со EB.03 Bolide. На шишето шампањ, кое е посветено на моделот Болида, има дизајнерски елементи на автомобилот, неговото име и силуети на неговите светла во форма на буквата X, пишува „Јутарњи.хр“.

Содржината на шишето нема многу врска со Bugatti. Внатре е шампањ Blanc de Blancs од 2013 година. Шампањот од годината кога бербата резултираше со многу квалитетно грозје се опишува како интензивно и свежо со добра киселост и голем потенцијал за добро стареење. Доминантни ароми се цитрусните и пролетните цветови.

Едно шише од новиот шампањ Bugatti чини околу 350 евра, што го прави EB.03 Bolide најскапиот шампањ на Bugatti.

The post Бугати произведува и алкохол appeared first on Локално.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...