Бугарскиот парламент даде зелено светло за Македонија – францускиот предлог дополнет со четири услови

По неколкучасовна расправа, бугарското Собрание го одобри францускиот предлог, со дополнети услови, за одблокирање на евроинтегративниот процес за Македонија и за Албанија. За точката на дневниот ред, која беше предложена од пратеникот Христов Иванов и партијата „Демократска Бугарија“, 170 пратеници гласаа „за“, 37 се изјаснија „против“, а 21 беше „воздржан“.

Дебатата во бугарскиот парламент изобилуваше со многу обвинувања за тоа „кој бил предавник“, „кој ги изневерил“ и „кој ги заштитил бугарските национални интереси“, до, речиси, едногласниот заклучок констатација дека францускиот предлог е најдобриот што Бугарија го добила до сега. Декор на расправата беа и транспаренти на „Преродба“ на кои пишуваше „Македонија е Бугарија“.

Претседавачот со седницата, Атанас Атанасов ги предупреди да ги спуштат за да не биде приморан да ги исфрли од салата. Овој потег на „Преродба“ ја отсликува нивната позиција во врска со Македонија, но противењето на „Има таков народ“ е поради непочитувањето на уставната процедува за носењето на оваа одлука.

„Прашањето за Република Северна Македонија е приоритет за Владата, а одлуките треба да бидат донесени од Владата и од премиерот. Разгледувањето на ова прашање во парламентот всушност е бегање од одговорноста на еден национален предавник, кој направи се што можеше во изминатите три месеци да се обиде да ја води оваа двострана политика за која што ние први ве предупредивме“, обвини Станислав Балабанов од „Има таков народ“.

Предлогот што го поднесе „Демократска Бугарија“ предвидува дополнување на француската понуда со уште четири услови – ефикасно имплементирање на Договорот за добрососедство, гаранција за правата на Бугарите во Македонија преку нивно вклучување во Уставот како државотворен народ, дека ништо во пристапниот процес на Македонија нема да биде протолкувано како признавање на македонскиот јазик од Бугарија и европски гаранции дека бугарските услови ќе биде исполнети.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...