Бугарија оди на уште едни избори, расте поддршката за националистичките и проруските партии

Радев го назначи и поранешниот министер за труд Галаб Донев за вршител на должноста премиер од 2 август до формирање на новиот кабинет. Радев утре ќе ги претстави приоритетите на новата влада, соопштија од неговиот кабинет.

Бугарија се бори со зголемената инфлација, проблеми во снабдувањето со гас и други последици од војната во Украина. Назначувањето на 55-годишниот Донев, советник на премиерот за социјални прашања, се толкува како знак дека приоритет на привремената влада ќе биде заштита на домаќинствата од поскапувањата.

Тоа може да вклучи обнова на увозот на гас од Русија, прекинат во времето на владата на Петков, која зазеде тврд став кон Москва по почетокот на инвазијата.

Поранешниот премиер екскомуницира 70 руски дипломати, обвинувајќи ги за шпионажа и одби да го плати рускиот гас во рубљи, по што Москва го прекина дотокот на гас за Бугарија, која е целосно зависна од тој извор на енергија.

Владата на Петков, која дојде на власт со ветувања за борба против корупцијата, падна само шест месеци по преземањето на власта.

Оттогаш, имаше три неуспешни обиди да се обезбеди мнозинство во парламентот, продлабочувајќи ја политичката криза што може да се закани со милијарди евра од фондот за економско закрепнување на Европската унија и да ги наруши плановите за воведување на еврото во 2024 година.

Анкетите предвидуваат дека изборите во октомври повторно ќе доведат до поделен парламент. Центристичката ПП на Кирил Петков е поврзана со ГЕРБ, централно-десничарската партија на поранешниот премиер Бојко Борисов.

Истражувањата покажуваат дека по прекините на коалициската влада до јуни, немаат многу шанси за формирање нова коалиција по изборите, како и дека поддршката за националистичките и проруските партии расте.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...