Брнабиќ: За Србија, Тајван е составен дел на Кина

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека Србија ја поддржува политиката „една Кина“ и смета дека Тајван е составен дел на Кина.

„Таа позиција нема да се промени“, истакна Брнабиќ на средбата со кинескиот амбасадор во Србија, Чен Бо.

 

 

Кинескиот амбасадор се заблагодарил на Србија за конзистентниот став и поддршката за Кина по ова прашање, соопшти кабинетот на премиерот на Србија.

Таа додаде дека Србија се уште може да смета на континуирана поддршка од Кина на меѓународно ниво, но и на развој и унапредување на соработката во областите како зелената агенда, енергетиката, биотехнологијата и развојот на нови технологии.

На средбата се разговарало и за продолжување на развојот на политичките и економските односи.

ПОСЛЕДНИ

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...

Чави откри кога Меси ќе донесе одлука каде да продолжи

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7ITренерот на Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие на...