Брнабиќ: Од 2016 година Вучиќ ни малку не се промени, неговите принципи останаа исти

Српската премиерка Ана Брнабиќ утрово повтори дека Вук Јеремиќ многу добро знае дека е точно дека во 2016 година предложил тој да биде кандидат на СНС на претседателските избори во 2017 година.

Таа гостуваше во утринската програма на ТВ Пинк и рече дека во конкретниот случај знае за Вук Јеремиќ, но тој е еден од многуте и го претставува само моделот на однесување на повеќето претставници на опозицијата.

На видеото кое беше прикажано во емисијата може да се види дека за време на расправата за буџетот за 2016 година, тогашниот премиер Александар Вучиќ во собранието рече дека Ана Брнабиќ, тогашна министерка за државна администрација и локална самоуправа, го повикала да поддржи кандидат.

„Ја донесов и агендата на тој состанок на Светскиот економски форум, 10 и 11 ноември 2016 година во Виена, каде што неспорно може да се види дека господинот Јеремиќ бил еден од учесниците. Тој многу добро знае дека тоа е вистината и ако сака, можеме да одиме понатаму и да ги покажеме СМС пораките“ – изјави Брнабиќ.

Таа истакна дека споменатата снимка од 2016 година е доказ дека Александар Вучиќ ни малку не се променил и дека неговите принципи останале исти.

„Од тогаш до денес неговата политика беше и останува Србија“ вели таа.

За разлика од него, претставниците на опозицијата и медиумите симпатични за нив, според претставникот за состав на новата Влада, покажале исклучителна недоследност и лицемерие.

Еден час Вучиќ е руско дете, а следниот ден станува западен човек кој ќе го признае т.н. Неверојатно е што сите го прават тоа без трошка срам, се со цел да создадат погодна почва за дестабилизација“, истакна Брнабиќ.

Зборувајќи за политичката ситуација во регионот, Брнабиќ ги замоли граѓаните да не ја комплицираат и онака крајно комплицираната ситуација во која се наоѓа Србија.

„Вук Јеремиќ, на пример, рече дека ние го признавме таканареченото Косово со договорот за лични карти. Тој сака да одиме во конфликт, да одиме во војна. Мислиш дека ќе оди во војна – нема. Не сакаме ниту едно од нашите деца да оди во војна. Верувам дека граѓаните не разбираат колку беше тешка ноќта на 31 јули, но барам од нив да се обидат да ја разберат тешката ситуација во која се наоѓа Србија. Ова е наша земја, немаме друга и мораме да дадеме апсолутно се од себе за да ги зачуваме мирот и стабилноста“, заклучи Брнабиќ.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...