Брнабиќ – ЕУ не ја гледа својата вина, туку дава бескорисни изјави

ЕУ на провокациите на Курти реагира со бескорисни писмени изјави, а не ја гледа својата вина, реагира денеска премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на соопштението на ЕУ.

„Тажно е да се види дека ЕУ не ја гледа сопствената вина за тоа каде се наоѓаме денес. ЕУ да го завршеше својот дел од работата, да осигураше примена на Бриселскиот договор и да ги гарантираше основните човекови права на Србите на Косово и Метохија, работите ќе изгледаат многу поинаку. Затоа, ве молам, престанете со лицемерието“, напиша Брнабиќ на Твитер.

Во соопштението претходно денеска, ЕУ изрази „голема загриженост“ поради неодамнешното зголемување на потпалувачката реторика од страна на претставниците на Косово и Србија, особено поради изјавите за војна и конфликти во Западен Балкан.

ЕУ во соопштението наведува дека функционери на двете страни ќе бидат одговорни за секоја ескалација што ќе доведе до зголемени тензии и потенцијално насилство во регионот.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...