Братот на Мартин ја објави последната негова фотографија пред да исчезне во грчките води

Братот на Мартин Јовановски, Горан, на фејсбук ја објави последната направена слика од него пред да исчезне во грчките води кај Посиди, на Халкидики.

„Ова е сликата направена од денот на исчезнувањето на мојот брат. Потрагата се уште е во тек, меѓутоа со многу намален капацитет. Потребна ни е поголема покриеност од воздух, копно и вода. Доколку некој има било каква информација и е во можност на било кој начин да помогне во потрагата по мојот брат, слободно исконтактирајте ме“, напиша Горан и замоли за споделување со цел волонтерите што помогаат да имаат појасна слика.

Властите и волонтерите во Грција се уште трагаат по Мартин Јовановски (31) од Македонија, кој исчезна во саботата на плажата Посиди на Халкидики. Двајцата негови пријатели веќе се пронајдени.

Според информациите на грчкиот портал Voria.gr, две воздушни беспилотни летала OFCATH и куче спасител со тренерот Марио Арманиду денеска влегуваат во борба за лоцирање на Мартин, кој заминал во Грција на одмор.

Воедно ќе продолжат со работа и пешадиските спасувачки единици.

Беспилотните летала ќе ја пребаруваат областа кон Аја Параскеви бидејќи до неа не може да се стигне со подводниот дрон.

Пристанишните власти продолжуваат со пребарување на бродот за да го лоцираат младиот човек, иако е поминат третиот законски 24-часовен рок.

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас му вети на својот колега од земјава, Бујар Османи дека истрагата ќе продолжи, јавуваат грчките медиуми.

Братот на Мартин објави текст на социјалните мрежи, во кој ја опишува страшната голгота низ која поминува тој и остатокот од семејството.

Тој меѓу другото се заблагодари на конзулатот на земјава во Солун за координирање на истрагата и на спасувачите на OFCATH за постојаната помош во потрагата на отворено море.

-Мојата мајка и нашето семејство и пријатели се уште веруваат и се надеваат дека Мартин е жив – рекол братот на исчезнатиот млад човек, повикувајќи да продолжи истрагата.

Да потсетиме, голема драма се случи во саботата попладне откако тројца пријатели од Македонија исчезнаа за време на нивниот одмор во Грција.

Тие беа повлечени од силни струи во Посиди на Халкидики. Првиот од нив, Васил, беше спасен по неколку часа, додека Иван беше извлечен откако, како што рече, поминал повеќе од 20 часа во вода. Преживеал држејќи се за топка што случајно ја нашол во морето.

Двајцата рекоа дека се молат за нивниот пријател и се надеваат дека тој е жив.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...