Богоев: Македонски јазик во ЕУ

Потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев објави фотографии од тоа како е применет и заведен македонскиот јазик во ЕУ.

-Официјално! Македонски јазик во ЕУ, напиша Богоев, споделувајќи фотографии.

ЕУ денеска ги одржа првите меѓувладини конференции со Северна Македонија и Албанија во Брисел, со што официјално беа отворени преговорите.

Северна Македонија доби кандидатски статус во 2005 година, по што чекаше до денес, прво поради спорот со Грција за името на државата, а потоа и со Бугарија поради идентитетските прашања и јазикот.

На крајот од првата меѓувладина конференција со ЕУ, премиерот Димитар Ковачевски истакна дека се отвора ново поглавје во македонската историја.

– Ова е историски ден за нас, долго очекуван и секако заслужен. За овој ден донесовме тешки одлуки кои бараа храброст и мудрост. Ја донесовме конечната одлука и го зачувавме македонскиот идентитет, јазик и култура. Решивме да бидеме одлучни, храбри, мудри и решителни и да не мислиме на себе, туку на следните генерации, рече Ковачевски.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...