Блинкен во ненадејна посета на Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен дојде во ненадејна посета на Киев за да вети нова помош за Украина и другите земји во регионот.

Блинкен е во својата втора посета на Киев откако Русија ја нападна Украина во февруари и се обидува да ја покаже поддршката на Вашингтон.

За време на состанокот со украинскиот претседател Володимир Зеленски во зградата на претседателската администрација во Киев, Блинкен рече дека неговата посета доаѓа во „клучен момент“ за Украина, истакнувајќи дека контраофанзивата се покажала ефикасна.

Зеленски рече дека Украина е благодарна за „огромната поддршка“ на Соединетите држави, кои и помогнаа на Украина „да ја врати нашата територија и земја“.

Според него, посетата на Блинкен испратила важен сигнал до Украина, која започнала контраофанзива против Русија на југ и на исток.

„Ова е многу важен сигнал дека САД се со нас. За нас ова е гаранција дека можеме да ги вратиме нашите територии и нашата земја“, рече тој во видео изјавата.

Блинкен го следат новинари од американскиот телевизиски канал CNN, кои објавија дека се сретнал со украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеб и посетил детска болница во Киев, каде се сретнал со децата повредени во рускиот бомбардирање.

Блинкен во изјавата рече дека Вашингтон ќе ја поддржува Украина „се додека е потребно“ и најави нов пакет воена помош од 2,2 милијарди долари за Украина и 18 други земји за кои се смета дека се изложени на ризик од идна руска агресија. Претходно беше кажано дека пакетот вреди 2 милијарди долари.

ПОСЛЕДНИ

Навивачите се жалат: Покривот на „Олд Трафорд“ пропушта вода 🎥

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMМанчестер Јунајтед има проблем со резултатите на теренот, но тие не се единствените...

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...