Билборди во Скопје по кавгата на Мицкоски со Арсовска – пари, тендери, шпицен градоначалник!? ФОТО

Низ градот се поставени билборди со ликот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на кои пишува:„Пари, тендери, кој е шпицен градоначалник?!“.

Билбордите во градот се поставени откако започнаа меѓусебните обвинувања помеѓу Мицкоски и градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска по оставките од страна на директорите на градските претпријатија.

Во понеделникот од кабинетот на градоначалничката соопштија дека генералниот секретар на Град Скопје, Ѓоко Велковски, и директорот на Јавното претпријатие „Водовод и канализација“, Златко Перински, двајцата кадри од ВМРО-ДПМНЕ, се разрешени поради самоволие и сомнежи за обиди за влијание во милионски тендер за пречистителна станица. Во исто време стигнаа и нивната партија дека тие сами си поднеле оставки.

Перински и Арсовска дури и лично се соочија на прес-конференција што ја свика ексдиректорот на „Водовод и канализација“, а на која влета скопската градоначалничка.

Следниот ден, на 13 септември, без директори останаа јавните претпријатија „Градски паркинг“ и „Дрисла“ кои беа раководени од кадри на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Христовски и Јане Мицевски.

Христовски и Мицевски на своите фејсбук-профили ги објавија оставките наведувајќи дека донеле ваква одлука поради немањето поддршка, координација и достапност од градоначалничката Данела Арсовска.

По нивните објави градоначалничката на Фејсбук напиша дека поради несоодветно работење, неиспорачување резултати и непочитување на насоките на Градот Скопје, директорите добиле понуда да си дадат оставка или да бидат разрешени.

Вчера неотповикливи оставки поднесоа и директори на уште три градски јавни претпријатија во Скопје – „Улици и патишта“, на ЈСП „Турс“ и „Лајка“. Како главна причина за овој потег тие го наведуваат неможноста за соработка со градоначалничката.

ПОСЛЕДНИ

Ова се најплатените играчи во Премиер лигата, Де Брујне на врвот

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQФудбалерот на Манчестер сити, Кевин Де Брујне е најплатениот играч во Премиер лигата.Белгиецот со околу...

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...