Бикс Алиу по потекло од Кичево е новиот амбасадор на САД во Црна Гора

Бикс Алиу е дипломат од кариера, кој е роден во Чикаго, САД, а по потекло e од Кичево. Тој претходно бил заменик амбасадор во Полска, в.д. амбасадор во Унгарија, служел и во амбасадата во Тирана, Албанија.

Aлиу бил и заменик на шефот на мисјата во амбасадата на САД во Црна Гора од 2014 до 2017 година. Во моментов е во конзулатот на САД во Полска и е кандидат за амбасадор на САД во Црна Гора, јавуваат црногорските медиуми.

Алиу потекнува од семејство на имигранти и е на листата на најсупешните Американци од албанско потекло. Во текот на дипломатската кариера Алиу бил добитник на бројни награди на Стејт департментот.

Зборува македонски, српски, полски, албански и англиски јазик. Дипломирал на Медицинскиот факултет во Приштина.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...