Бензема против Еспањол сруши „проклетство“ долго 14 години

Французинот Карим Бензема постигна гол во победата на Реал Мадрид против Еспањол.

Бензема погоди директно од слободен удар и тоа за Французинот беше прекинување на „проклетство“ старо цели 14 години. Првиот стрелец на мадриѓаните последен пат гол од слободен удар постигна во 2008 година во дресот на Лион против Сент Етјен.

Треба да се спомене дека кога Бензема го постигна голот против себе немаше професионален голман, затоа што за Еспањол во тој момент бранеше дефанзивецот Леандро Карбера поради исклучувањето на домашниот голман.

„Кралевите“ така и после ова коло остнаа максимални во Ла Лига.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...