Барселона во големи проблеми: Чави ќе се мачи да ја „скрпи“ одбраната!

Повредата на Роналд Араухо сепак е од потешка природа и ќе мора да паузира до после Мундијалот.

Уругваецот нема да игра за Барселона до почетокот на ноември што значи дека Чави на него ќе може да смета дури после Светското првенство во Катар. Араухо се повреди во првата минута од пријателскиот натпревар на Уругвај против Иран и веднаш се упати за Барселона на дополнителни прегледи.

Првобитно се шпекулираше дека може да биде спремен до „Ел Класико“ на 16. октомври, но денешните тестови покажаа дека повредата е потешка. Сигурно нема да може да игра шест до седум недели што значи дека ќе се врати пред самиот почеток на Мундијалот.

Од друга страна Барселона е во голем проблем затоа што и Кунде се повреди за натпреварот на Франција против Австрија, а двајцата беа најдобрите дефанзивци на Барселона од почетокот на сезоната.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...