Барселона мора да му плати 52 милиони евра на Пике

Високата плата на дефанзивецот Жерар Пике ја спречува Барселона да пријави нови играчи, пренесуваат каталонските медиуми.

Каталонскиот клуб мора да плати 52 милиони евра на 35-годишниот Шпанец во сезоната 2022/23. Во оваа сума се вклучени платите пред оданочување, одложените плаќања поради пандемијата на коронавирус, како и дел од надоместокот на кој дефанзивецот се согласил да го добие подоцна, за да помогне во пријавувањето на играчи во летото 2021 година.

Тогаш Пике се согласи на одложување на повеќе од 70% од доспеаните исплати.

Оваа недела беше одржан состанок помеѓу претседателот на Барселона, Жоан Лапорта и спортската управа со дефанзивецот и неговиот претставник Артуро Каналес. На Пике му беше објаснето дека сумата од 52 милиони евра е превисока и клубот побара таа да се намали.

Во исто време, Пике сака да остане во Барселона, и покрај силната конкуренција во тимот во одбраната. Затоа раководството на каталонскиот клуб го повика дефанзивецот да се согласи на намалување на платата.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...

Чави откри кога Меси ќе донесе одлука каде да продолжи

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7ITренерот на Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие на...

Ништо од Баерн: Роналдо откри каде ќе игра следната сезона

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IИако се поврзуваше со враќање во Европа, поточно...