Барселона бара Пике и Бускетс да прифатат ново намалување на платите

Раководството на Барселона се обидува да ги убеди ветераните Жерар Пике и Серхио Бускетс да се согласат на уште едно намалување на платите.

Првите луѓе на Барселона имале средба со Пике и побарале отстапки од него, за да бидат регистрирани новите засилувања во тимот, за да не се надмине дозволениот дел од трошоците за плати, според правилата утврдени од Ла Лига.

Иста таква средба Лапорта и директорите имале и со Серхио Бускетс и неговиот агент, и од него побарале да прифати намалување на платата.

Барселона е во голем проблем бидејќи мора да се ослободи од неколку фудбалери и да ги намали трошоците за плати, за да може да ги регистрира новите засилувања.

Пике и Бускет се меѓу најплатените фудбалери во тимот и еднаш прифатија намалување на платите, а сега тешко дека ќе прифатат дополнително намалување, откако клубот потроши многу пари на засилувања.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

„Лузер“ на колото: Му смееше во лице на Рабио, па експресно доби одговор…🎥

Вчерашниот натпревар во Серија А помеѓу Монца и Јувентус имаше луда завршница во која Монца стигна до изедначување во 92. минута, но само...

Трагикомендија: Славниот англиски клуб примаше смешни голови во ФА Купот – навивачите бараат истрага! 🎥

Славниот Нотс Каунти се најде во центарот на вниманието по натпреварот против Шрузебри во ФА Купот – причината е огромните сомнежи дека станува...

Извлечени групите за Европското првенство!

Наредното лето во Германија ќе се игра Европското првенство, а денес беа и извлечени групите за собирот на најдобрите вропски репрезентации.ГРУПА А: Германија,...

📷Меколи Калкин доби ѕвезда на Булеварот на славните

152 Меколи Калкин, кој го играше осумгодишниот Кевин Мекалистер во божиќниот филм „Сам дома“, доби ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд во Лос Анџелес,...