Бајден телефонски разговарал со Лиз Трас

Американскиот претседател Џо Бајден имал телефонски разговор со новата британска премиерка Лиз Трас. Двајцата лидери се согласиле за дополнително зајакнување на односите меѓу нивните земји во услови на застој во односите со Русија.

„Со нетрпение очекувам да работам за продлабочување на посебните односи меѓу нашите земји и тесна соработка за прашања од глобално значење, вклучително и континуирана помош за Украина“, напиша претходно Бајден на Твитер. Бајден и Трас разговарале за зајакнување на соработката во НАТО и одбранбената алијанса меѓу САД, Австралија и Обединетото Кралство што беше формирана минатата година за да се спротивстави на растечкото влијание на Кина, се посочува во соопштението на Канцеларијата на Трас. Во соопштението на Белата куќа се вели дека американскиот претседател и британската премиерка разговарале за соработката по однос конфликтот во Украина, како и за предизвиците поврзани со Кина и Иран.

ПОСЛЕДНИ

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...

Џабе милијардите: На натпревар во Саудиска Арабија присуствуваа 61 гледач

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQСаудиска Арабија вложува милијарди во фудбалот и веќе во лигата во оваа земја...