Бајден ги повика Русија и Кина да се вклучат во нуклеарни преговори

Соединетите Држави се подготвени да подготват нов договор за нуклеарно оружје со Русија и ја повикаа Москва да ја покаже својата способност да преговара со добра волја, изјави американскиот претседател Џо Бајден пред глобалните дискусии за неширење во Обединетите нации на 1 август, јави Ројтерс.

Бајден, исто така, ја повика Кина „да се вклучи во разговори кои ќе го намалат ризикот од погрешни пресметки и ќе се справат со дестабилизирачката воена динамика“.

Официјални лица од целиот свет се собираат во Њујорк на Десеттата конференција за преглед на Договорот за неширење на нуклеарно оружје (НПТ), две години откако беше одложен поради ковид-пандемијата.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...