Австралиска сенаторка ја нарече кралицата Елизабета Втора колонизаторка

Лидиа Торп, австралиска сенаторка со абориџинско потекло, за време на полагањето заклетва на нејзиниот мандат во австралискиот парламент, ја нарече колонизатор кралицата Елизабета Втора. Кралицата Елизабета е формално лидер на Австралија.

„Јас, суверената Лидиа Торп, свечено и свечено потврдувам и изјавувам дека ќе бидам верна и ќе бидам вистински лојална на Нејзиното колонизаторско височество кралицата Елизабета Втора“, рече Торп за време на заклетвата пред да биде прекината од лидерот на Сенатот Сју Лајнс и други претставници.

 

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...