Аваја на протест поради недоволното вложување во општина Шуто Оризари

Движењето Аваја, составено од млади интелектуалци и идеолози, се приклучи на вчерашниот марш и протест организиран пред општината на Градот Скопје. Заедно со организаторите и заедницата од Шуто Оризари, обединети под мотото „заборавена општина“, го искажаа незадоволството во однос на буџетските вложувања кон општина Шуто Оризари од страна на Градот.

Иако во насока на рамномерен регионален развој, Градот Скопје треба да насочи поголеми инвестиции и буџет за општина Шуто Оризари, тоа не се случи и оваа година. Поради тоа, Аваја се придружува кон реакциите, барајќи вложувањата во Општина Шуто Оризари да се однесуваат на вистинските потреби и потенцијалот на заедницата.

Аваја застанува со поддршка на потребите на заедницата и во моменти на заедништво, ја истакнува можта на соединетиот глас на Ромите. Со вакви заеднички делувања на политичките чинители од ромскиот блок, испраќаме порака дека нашата најголема вредност е заедницата и нејзиниот потенцијал.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...