Aртета објасни зошто го избра Одегард за нов капитен

Арсенал сериозно го засили тимот за новата сезона и со тоа се потврдија големите амбиции на тимот, менаџерот Микел Артета донесе и одлука за нов капитен.

Привременото решение Лаказет си замиан од Лондон, па така капитенската лента му припадна на Норвежанецот Мартин Одегард. Иако тој е еден од помладите сепак ја доби честа да биде капитен на „топџиите“.

Одлуката можеби е малку чудна, но шпанскиот стратег има објаснување.

„Сезонава имавме можност да го одредиме капитенот на начин на кој веруваме дека ќе функционира. Со Мартин избравме фудбалер кој со нас е 18 месеци и кој ги претставува вредностите на клубот. Тој е почитуван од соиграчите и вработените, среќен сум што имам таков играч на располагање“, изјави Артета.

Арсенал новата сезона во Премиер лигата ја стартува утре со мечот против Кристал Палас.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...