Ана Брнабиќ е нов мандатар за состав на Владата на Србија

Ана Брнабиќ ќе мандатар на новата Влада на Србија, соопшти денеска српскиот претседател Александар Вучиќ.

Како што рече, одлуката ја донел по консултација, дека е комплицирано и сложено.

– Сите тројца кандидати за вицепремиер ќе бидат исклучително важни членови на Владата – рече Вучиќ.

Како што рече, Брнабиќ нема да биде премиер четири години, туку до 2024 година.

– Имам безгранична доверба во Ана. Кога еден од пратениците рече дека Ана е демонизирана, во тој момент решив дека тоа треба да биде таа. Таа беше демонизирана. Таа е способна да прави тешки работи од кои луѓето бегаат, правејќи работи што сите други ги избегнуваат. Горд сум што имам таков соработник и затоа предлагам способна, вредна и пред се лојална личност на Србија за најважната функција во земјата – рече Вучиќ.

Како што рече, Милош Вучевиќ, вториот кандидат за премиер и градоначалник на Нови Сад, ќе заземе многу важна функција во Владата.

– Ќе има и потпретседател на Владата на Србија – рече Вучиќ.

Како што додаде, многу важна функција во Владата ќе има Ивица Дачиќ, кој покрај министерската функција и вицепремиер, ќе биде и координатор на Националната служба за безбедност.

– Синиша Мали во кого имам голема доверба ќе биде еден од потпретседателите – рече Вучиќ.

Како што рече, ќе има многу промени во Владата на Србија.

– Важно е да имаме добра Влада, со промени, да имаме добар состав на луѓе кои можат да внесат нова крв, да загризат и да се обидат да ја преживеат тешката зима и есен – рече Вучиќ, пренесе Блиц.рс.

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...