Ахмети оствари средба со швајцарската амбасадорка , Вероника Хулман

На средбата Ахмети и Хулман разговараа за политичките случувања во земјата, блокадата на Собранието, дијалогот со Софија, економскиот развој и билатералната соработка меѓу двете земји.

Претседателот Ахмети ја информираше амбасадорката Хулман за реформите и освежувањaта што се прават во ДУИ со изборите во ограноците, при што за првпат се применува принципот еден член – еден глас како демократски процес.

На средбата се разговараше и за потребата од отворен дијалог помеѓу сите политички субјекти кога се во прашање развојот на државата и потребите на граѓаните, а во таа насока беше истакнато големото значење на функционирањето на Собранието без блокади, бесмислени опструкции и бариери за развој.

Ахмети и швајцарската амбасадорка разговараа и за обидите за решавање на спорот со Бугарија и добивањето датум за преговори, како и за одржување на првата меѓувладина конференција, при што г. Ахмети нагласи дека деновиве се прават максимални и интензивни напори за приближување на ставовите со Софија.

Билатералната соработка меѓу двете земји е на вистинско ниво и треба дополнително да се продлабочи, додека Ахмети на средбата го пофали придонесот на Швајцарија во реализацијата на проектите кои го подобруваат квалитетот на животот на граѓаните и демократизацијата на процесите во земјата.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...