Џафери останува претседател на Собранието, не е изгласана недоверба

Собранието не ја прифати интерпелацијата на Талат Џафери, со што тој останува претседател на Парламентот, вечерва беше одлучено на 77-та седница.

Според резултатите, 43 пратеници гласаа „за“, а 61 пратеник гласаа „против“ разрешување на Џафери.  Вкупно гласаа 104 пратеници. Немаше воздржани.

-Одговорно и совесно ќе продолжам да ја вршам работата, рече Џафери после гласањето.

 

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...