693 новозаразени, короната однесе уште два животи

Од вкупно 1.480 тестови, а регистрирани се нови 693 случаи на коронавирус во земјава, информира Министерството за здравство.

Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 170 реинфекции. Исто така регистрирани сe и 826 оздравени пациенти.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица, од Скопје (77г) и Богданци (77г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Досега во земјата се направени вкупно 2.131.728 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 333.360, бројот на оздравени пациенти е 319.717, на починати е 9.400, а бројот на активни случаи изнесува 4.243.

Пред неколку дена, Комисијата за заразни болести на заклучи дека нема потреба од воведување нови мерки. Велат дека земјава е во фаза на широка трансмисија и подготвена со соодветни капацитети за одговор.

За разлика од Македонија, земјите од регионот почнаа да ги заоструваат заштитните мерки. Во Бугарија маските на затворено повторно станаа задолжителни. И во Црна Гора поради влошувањето на епидемиолошката состојба, воведено е задолжително носење маска.

The post 693 новозаразени, короната однесе уште два животи appeared first on Локално.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...