15 стадиони сакаат да го организираат Мундијалот во Шпанија

Фудбалскиот сојуз на Шпанија соопшти дека пристигнале кандидатури од 15 стадиони за организација на натпреварите од Светското првенство (СП) во 2030 година, доколку Мундијалот се одржи во таа држава и Португалија.

Вкупно 15 стадиони испратиле кандидатури за 11 натпревари во Шпанија, додека во Португалија ќе се играат дуели на три стадиони.

Во конкуренција за организација на средбите се стадионите на Реал Мадрид, Барселона, Атлетико Мадрид, Селта Виго, Депортиво Ла Коруња, Спортинг Хихон, Атлетик Билбао, Реал Сосиедад, Сарагоса, Валенсија, Мурсија, Севилја, Малага, Лас Палмас и Еспањол.

Светската фудбалска федерација (ФИФА) се очекува да го избере домаќинот за Мундијалот во 2024 година.

ПОСЛЕДНИ

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...

Пресуда на Основен кривичен суд – Клиника Жан Митрев нема пропусти во работењето

1,1K Основниот кривичен суд потврди дека нема никакви пропусти во работењето на Клиничката болница Жан Митрев. Обвиненијата на МАЛМЕД во однос на наводите за прекршоци...