12 загинати во напад на милитанти врз хотел во Сомалија

Најмалку дванаесет лица се убиени во напад на исламистички милитанти врз хотел во сомалиската престолнина Могадишу, потврди денеска официјален претставник, додека безбедносните сили продолжија да се борат со вооружените лица кои беа заробени внатре во хотелот.

Борците од групата Ал Шабаб, поврзани со Ал Каеда, упаднале во популарниот хотел Хајат вечерта на 19 август со истрели и експлозии на бомби.

Одговорноста ја презеде џихадистичката група, која околу 15 години предводи бунт против кревката централна влада на Сомалија.

„Група напаѓачи на Ал Шабаб насилно влегоа во хотелот Хајат во Могадишу“, соопшти групата.

Претставникот на разузнавањето Мохамед рече дека „операцијата е при крај, но таа сѐ уште е во тек“.

„Досега потврдивме дека загинале 12 лица, главно цивили“, рече Мохамед.

Десетици луѓе се собираат пред хотелот за да ја откријат судбината на пронајдените во хотелот.

Спорадичните пукотници и силните експлозии сѐ уште можеа да се слушнат утрото на 20 август, многу часови по почетокот на нападот.

Ова е најголемиот напад во Могадишу откако во мај беше избран новиот претседател на Сомалија Хасан Шеик Мохамуд по неколкумесечна политичка нестабилност.

Портпаролот на полицијата во Абдифатах, Адан Хасан, на 19 август изјави за новинарите дека првичната експлозија била предизвикана од бомбаш самоубиец кој го нападнал хотелот со уште неколку вооружени лица.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...